Terbiyeli Karnıbahar Yemeği

Paylaşmak güzeldir!

Benim klasik yemeklerimden biri..Karnabahar yemeğini yıllardır bu şekilde pişiririm. Herkesin de böyle pişirdiğini düşünürdüm. Geçen yıllarda paylaştığımda pek bilinmediği ortaya çıkmıştı. Sonrasında deneyenler çok oldu ve çok beğenildi .Uzun süreli takip edenler biliyor artık küçük bir dokunuşla karnabaharın bu lezzetli halini,mutfaklarına girdi . .
‘Çoçuklara karnabaharı sevdiren’ yemeğim diyorum ben bu tarife..Karnabahar lazanyasını, köftesi, salatasını, pizzasını yapıyorum ama bizimkiler için de illaki bu hali gözdesidir. Bilenlere tekrar olacak ama buyrun küçük ilavesiyle lezzeti ve karnabaharın kokusunu alıp götüren, pişirme şeklime
.

Zaten çok yazacak birşey yok..özelliği terbiyesinde..
Sadeyağda soğan, kıyma ve domates, biber salçası ve baharatlarla pişirilmiş klasik yemek harcına( bazen yeşil biber, kapya veya domates de ekleyebiliyorum) sıcak su ve iri çiçekler halinde karnabahar ekliyorum. Bu şekilde pişmekte olan karnabahara tencerenin altını kapatmaya 5 dakika kala, bol limon suyu( en az 1.5-2 limon ) ve 1 yumurta sarısının çırpılmasıyla yapılmış terbiyesi, yemeğin suyundan alıp ılındırarak ilave ediyorum . Bir taşım kaynatıp ocağı kapatıyorum . Yemek dinlendirildiğinde daha bir lezzetleniyor. .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*