Tavada Glutensiz Şıpşak Pizza

Paylaşmak güzeldir!

Sık yapmasam da efsane lezzette 🍕 🍕 üstelik #glutensiz ve fırın bile açmadan, tavada 10 dk da şipşak pişen, reçetesini kendi oluşturduğum bir pizza tarifim var bilirsiniz.😍 çok denenen, beğenilen, sevilen..Bu pazar kahvaltımızı,gerçek pizzayı aratmayacak lezzettiyle ama masumiyetiyle şenlendirdi. Tarifi yine ekliyorum
.
🍕1 yumurta
🍕2 kaşık koyu tarafından ev yoğurdu
🍕tuz
🍕1 çay bardağı istediğiniz un çeşiti ( Ajda modeli gibi büyüklerden)
#karabugdayunu#nohutunu #fasulyeunu, #kinoaunu #bademunu #yulafunu#mercimekunu veya #mısırunu ile bu unlarından birinin karışımı, hatta isterseniz #siyezunu (o vakit gluten içerir) yani kısaca un çeşiti sizin keyfinize kalmış..
.
(Kullanacağız unların sıvıyı emmesi farklılık gösterebilir.el yapımım unları kullanıyorum hazır unlar sıvıyı fazla çekiyor buna göre un miktarında ufak ayarlama gerekebilir). Hepsi karıştırılıp 5, 10 dk gibi unun sıvıyı çekmesi beklettim. Ellerime hafif zeytinyağı sürüp, hamuru aldım.
Hafifçe yağlanmış tavaya elimle düzelterek yerleştirdim. Ocak üzerinde kısığa yakın ateşte bir yüzü pişti. Hamur öyle başarılı oluyor ki hiç bir kapak yardımı olmadan elimle ters çevirebildim. .
Alt yüzü pişerken, pişmiş üst yüzey üzerine 🌿sarmısak🌿kekik🌿salça🌿su🌿baharatlar ile hazırladığım sosu sürdüm. Üzerine bol kaşar serptim. İstediğiniz, sevdiğiniz malzemeleri ekleyince tekrar kaşar üstüne..yapım aşamasında kullanmadığım zeytinyağı burda devreye girdi. Zeytinyağı döktüm ve tavanın ağzını kapattım. Peynirler eriyince pizza 👌 .
.
NOT. Kendi yaptığım nohutunu kullandım bu sefer. domates,biber mevsimi olmadığından bu yaptığım pizza da yer almadı. Bu fotoğraflar daha önceki çekimlerim. Bu güzelim pizzaya yakışan fotoğraf ile yer alsın istedim. Bir de fotoğraf çekmekle uğraşmamış oldum ayrıca 😉

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*